Cena zlata od zvýšení sazeb Fedu dne 14. prosince 2016 poskočila o zhruba 7 procent. Řádově o dvojnásobek to bylo během dvou měsíců po zvýšení sazeb Fedu v prosinci roku 2015. 

Vysvětlení můžeme pojmenovat Donald Trump. Jistě, ale jen z části. Nervozita a nejistota je na trhu od listopadových amerických prezidentských voleb zřejmá. Byť v rozporu s předchozím očekáváním zejména akciové trhy přijaly Trumpa natěšeně.

První reakce drahého kovu byl naopak pokles. Ten byl odezvou zejména na slib rozsáhlých investic Trumpa do infrastruktury. To by pomohlo akciím řady dotčených odvětví a naopak bylo konkurenční pro investice do zlata.Dalším testem pro prezidentské volbě v USA bylo právě prosincové zvýšení sazeb Fedu. S novým rokem přichází nový apetit investorů. Podporou byl v lednu čínský lunární rok, který je s nákupy zlata tradičně spojen. Stále to ale není vše. 

V aktuálním měsíci nafoukla největší zlatá ETF o řádově 40 tun. Ceně zlata to pomohlo k dalšímu růstu o řádově 7 procent. 

„Vypadá to, že na trh vstoupil velký hráč z řad fondů. Nevíme kdo a nedozvíme se to zřejmě dříve, než s tradičnímu reporty na konci čtvrtletí,“ soudí pro Bloomberg Bernard Dahdah z londýnské London Bullion Market Association. 

Odtajněn je prozatím nejméně jeden z možných hráčů. V únoru potvrdil miliardář Stan Druckenmiller, že v prosinci a lednu to byl on, kdo ve velkém nakupoval zlato kvůli nejistotě, spojené s americkou politikou v době nástupu Trumpa. 

V dalších měsících zlatu dost pravděpodobně pomohou další politické nejistoty, soudí v komentáři Bloomberg. Jsou známé a také jsme je podrobně avizovali například zde: volby v Německu, volby v Nizozemí, scénář Brexitu, pak Francie a Marine Le Penová, včetně jejích záměrů opustit euro. Investoři hledají cestu, jak z těchto témat utéci.