Cena zlata by mohla do konce příštího roku vzrůst o 15 %, přestože americký Fed pomalu pokračuje ve zvyšování úrokových sazeb. Dolarový index se v očekávání růstu sazeb dostává nad hranici 99 bodů vůči koši hlavních světových měn. Až opadne prosincová euforie na dolaru, mohlo by se zlato opět dostat ke slovu.

FED se chystá poprvé letos zvýšit úrokové sazby a to po celoročním nečinném přístupu k otázce utahování expanzivní monetární politiky. Reakce na dolaru může působit v dlouhodobém horizontu přehnaně a není vyloučeno, že pravděpodobný prosincový růst úrokových sazeb už je v dolaru započítán.

Zlato vzrostlo o 19 % v roce 2016, kvůli obavám o zdraví globální ekonomiky, uvolněné měnové politiky, a také kvůli Velké Británii, která hlasovala pro opuštění Evropské unie. Tyto události rozdmýchaly poptávku po zlatě. Zatímco se dolar dostal k nejvyšším úrovním z počátku letošního roku.

Některé analytické domy předpovídají lehký růst cen zlata v roce 2017. I když Fed pokračuje ve zvyšování úrokových sazeb, jejich názor je podobný výhledu účastníků konference London Bullion Market Association v Singapuru, která proběhla minulý týden. Podle průzkumů na tomto shromáždění se bude zlato pohybovat za rok v tomto období na ceně $ 1,347 USD za trojskou unci.

Zdroj: Kurzy.cz