Americká ekonomika kličkuje mezi kulkami a je jen otázkou času, kdy ji zasáhne smrtící střela, varuje Peter Schiff, ředitel a hlavní globální stratég společnosti Euro Pacific Capital. Až se tak stane, strhne se lavina, která se investorům vryje do paměti.

Schiff tvrdí, že americká ekonomika stále není dost silná na to, aby si Fed mohl dovolit zvyšovat úrokové sazby. "Před tím, než Fed sazby loni v prosinci zvýšil, jsem upozorňoval na to, že pokud tak učiní, bude to poprvé a také naposledy. Za tím si stále stojím. Utahování měnové politiky skončilo, teď nás čeká další cyklus uvolňování," řekl Schiff v rozhovoru pro AMTV. Dalším krokem americké centrální banky podle něj nyní bude opětovné snížení základního úroku k nule, přičemž vyloučit prý nelze ani to, že Fed půjde se sazbami do záporu a vrátí se ke kvantitativnímu uvolňování, případně QE dokonce přeskočí a půjde cestou přímé distribuce peněz mezi spotřebitele a podniky.

"Americká ekonomika je dnes v mnohem horší kondici, než byla ve chvíli, kdy Fed začal jednat," tvrdí Schiff. Na vině je přitom podle něj právě extrémně uvolněná měnová politika centrální banky. "Sazby byly velmi nízko již v okamžiku, kdy byly udržovány na jednom procentu, to nafouklo realitní bublinu. Během sedmi let, kdy se sazby nacházely na nule, ale byly napáchány mnohem větší škody. Jsem přesvědčen, že míříme k daleko větší ekonomické krizi než v roce 2008," prohlásil Schiff.

Zlatý deštník

"Když loni Fed zvýšil sazby, akcie na to zareagovaly výrazným poklesem. Začátek letošního roku byl nejhorší v historii. Proto centrální banka rychle zařadila zpátečku. Fed nechce, aby klesaly ceny nemovitostí nebo dluhopisů. Ani vláda si kvůli extrémnímu zadlužení nemůže dovolit vyšší sazby. Většina trhu stále věří, že Fed bude nakonec úroky zvyšovat, kdyby si ale toto všechno investoři uvědomovali, pochopili by, že úrokové sazby zkrátka neporostou," řekl dále Schiff v rozhovoru.

Způsobem, jak se lidé mohou na nejistou budoucnost připravit, je podle Schiffa staletími prověřené zlato. "Nečekejte na stát a začněte se sami chránit zlatým standardem. Do zlata můžete peníze ukládat i bez státu a můžete ho používat stejně jednoduše jako hotovost. V případě zlata se navíc to, co neutratíte, zhodnocuje, zatímco takzvané fiat peníze na hodnotě ztrácejí," říká Schiff. "I lidé, kteří nemají žádné regulérní investiční portfolio, by měli zvážit, zda není lepší mít i drobné úspory spíše ve zlatě než v hotovosti," pokračuje.

Investoři by podle Schiffa měli mít v portfoliu mezi 10 a 20 % zlata. Známý stratég a kritik centrálních bank navíc tvrdí, že zlato je aktuálně stále podhodnocené, stejně jako akcie firem podnikajících v oblasti těžby a zpracování žlutého kovu.

Zdroj:Kurzy.cz