Není to tak dávno, co se cena stříbra přehoupla přes další magickou hranici – 17 $ za unci. Od počátku roku bílý kov dokonce přeskočil zlato, čímž se stal jednou z nejziskovějších komodit a další bezpečnou alternativou pro uložení finančních prostředků v dnešní nejisté době. Tyto pohyby naznačují, že se na obou trzích – jak se zlatem, tak i stříbrem – schyluje k něčemu velkému. A jako obvykle je hlavním indikátorem Čína…Poté co Čína spustila svůj zlatý fix v yüanech, ceny drahých kovů posílily. Stříbro konkrétně o 5 procent, přičemž se přehouplo přes zmiňovanou hranici 17 dolarů, kam se nedostalo déle než rok. A právě na stříbrném trhu se během posledního půl roku začínají dít, zdá se, zajímavé věci (a to bez ohledu na to, že ve středu pozornosti se díky čínskému fixu drží jeho žlutý sourozenec).

 Největší nárůst zaznamenala SHFE v letošním roce. Jedním z důvodů je sice zřejmě i rozhodnutí čínské vlády, která v listopadu 2015 zrušila zákaz dovozu stříbra a jeho koncentrátů, i bez ohledu na toto opatření ale nebyly šanghajské zásoby stříbrné rudy nikdy předtím tak vysoko (nejvýš v květnu 2013, kdy dosáhly 1 143 MT). Čína tedy z nějakého důvodu velmi vysokým tempem hromadí velké množství stříbra…

 

Významný vliv na spotřebu této rudy má hlavně fotovoltaický průmysl, na který se chce Čína zaměřit v následujících letech. (Pro srovnání – Indie plánuje dosáhnout do roku 2022 na hranici 100 GW, zatímco Čína chce stejné hodnoty docílit již v roce 2020.)

 

 Ať je to tak či onak, Čína hromadí velké množství stříbra ve srovnání s čistým vývozem. Nový fix zlata v yüanech by mohl způsobit velký tlak na americký dolar. V tom případě by investoři měli být ostražití a počítat s tím, že je možné v tuto chvíli získat stříbro ještě za poměrně rozumnou cenu. Bohužel nikdo přesně neví, co všechno tyto trendy, postoje a chování předních světových hráčů znamenají a co tím vším zamýšlejí. To ukáže opět až čas.

Zdroj: Kurzy.cz