Loňský rok se nesl ve znamení obrovského nárůstu poptávky stříbra a prodej stříbrných mincí a slitků dosáhl nových rekordů. Podobný růst byl naposledy zaznamenán v roce 2008. Situace na trhu stříbra by mohla položit velmi dobrý základ pro celý letošní rok a kdo ví, třeba na konci roku opět budeme přepisovat tabulky. Na trhu stříbra je možné sledovat velmi pozoruhodný trend a obrovský zájem o tento kov, v němž mnoho investorů v budoucnu vidí velký potenciál. Loňský rok byl například rekordní, co se týče dovozu stříbra do USA a Indie.Celkový import do těchto dvou zemí překonal dosavadní rekord z roku 2014, když vzrostl o 20 % (viz. následující graf).Dovoz stříbra do USA a Indie vs. dodávka dolů

 V roce 2015 vzrostl dovoz na 14 446 metrických tun (MT), což je meziroční nárůst o 2 401 MT, tedy o 20 %. Celkem jde tedy 464,5 milionů Oz. Mimochodem, tento kombinovaný dovoz do těchto dvou zemí představoval 53 % z celkových dodávek na světovém trhu. Pokud například srovnáme rok 2015 z rokem 2012, vidíme nárůst o 24 %.

 Investoři si musejí uvědomit, že takto velký podíl na celosvětové dodávce stříbra již hraje velkou roli. Co se týče Indie, dováží takto velké množství stříbra nejen z důvodu velkého zájmu, ale také kvůli příznivé ceně kolem 15 $/Oz a obrovské poptávce po solární energii – Indie totiž plánuje do roku 2022 uvést na trh 100 gigawatů (GW) ze solárních zařízení. V roce 2014 tato hodnota činila kolem 3 GW. Z tohoto důvodu se v dalších letech očekává další nárůst spotřeby stříbra a omezování nebo propad nejsou na pořadu dne.

Zdroj:Kurzy.cz