Máme za sebou první tři týdny nového roku a mincovny bilancují, nakolik úspěšný byl pro ně ten minulý a upřesňují plány a produkční cíle pro letošek. Už teď mají našlápnuto na nové emisní rekordy, což jen potvrzuje zvýšenou poptávku po fyzických kovech.

  Například Číňané čekají před svými bankami a devizovými kiosky, kde se zoufale snaží převést co nejvíce svých yüanů na dolary a následně vyměnit za komoditní kovy. Stejně tak Američané mají plné ruce práce s vyměňováním vlastní papírové  měny za fyzické zlato a stříbro. Agentura Reuters vydala zprávu, že americká mincovna musela ukončit prodej stříbrných mincí American Eagle hned v prvním lednovém pondělí; jako důvod uvedla, že pro velký zájem nebude možné uspokojit enormní poptávku po fyzickém zlatě a stříbře.Mincovna nastavila v prvním týdnu roku 2016 alokaci na 4 mil. uncí, což představuje zhruba čtyřnásobek produkce v posledních pěti měsících roku 2015. Bohužel ani toto množství nebude letos stačit k uspokojení dodávek. Rovněž uvedla, že více než polovina týdenního přídělu stříbra byla prodána právě v prvním lednovém pondělí tohoto roku.  V řeči čísel to znamená 2,76 mil. uncí stříbra, což je polovina z 5,53 mil. uncí, prodaných za celý leden loňského roku.

  Prodej stříbra (Oz)

 Netřeba dodávat, že v případě, když bude poptávka z prvního dne pokračovat až do konce ledna, bude vytvořen absolutní měsíční rekord v prodeji stříbra.

A jaký byl vývoj u zlata? První den prodeje zlatých American Eagle byl rovněž bezprecedentní. Celkový prodej činil 60 000 uncí, což odpovídá zhruba 75 % z 81 000 uncí, které byly prodány v lednu 2015. To je obrovský nárůst a velmi slibný začátek roku, který by mohl přinést nový rekord i v prodeji zlata.    

Prodej zlata (Oz) 

 Podobný případ, kdy mincovna nedokázala uspokojit poptávku, známe z července 2015. Tehdy z důvodu poklesu spotové ceny stříbra na šestileté minimum a následné enormní poptávce po tomto kovu vyčerpala zásobu stříbrných mincí American Eagle. Rezervy byly v srpnu doplněny a prodeje mohly pokračovat. Nicméně týdenní příděly poklesly na zhruba 1 000 000 uncí a udržely se až do konce roku. Tento dramatický nárůst poptávky je šokem a paradoxem vzhledem k vývoji ceny „papírového zlata“. To je krásný příklad toho, že stále mnoho investorů, domácností a firem jedná v souladu se základními zákony nabídky a poptávky. 

Tato situace nenastala jen v USA. Neočekávaný nárůst poptávky na celosvětovém trhu stříbra nutí ostatní mincovny po celém světě k prodeji svých přídělů (viz. Jihoafrický SA mint nebo Australský Perth mint). Pokud bude enormní poptávka po drahých kovech pokračovat stejným tempem jako v prvních letošních dnech, mohly by mít mincovny opět problémy s dodávkami zlata i stříbra nejen na domácích trzích, ale i do jednotlivých částí světa. Dočkáme se v letošním roce nových prodejních rekordů?

Zdroj: Kurzy.cz