Stříbro je tak trochu ve stínu svých dražších kolegů, jako je zlato nebo platina, to ale nijako nesnižuje jeho atraktivnost jako investiční příležitosti.

I když zlato bylo vždy považováno za favorita mezi drahými kovy, může se v nejbližší době situace poněkud změnit. Zlato bylo protěžováno na úkor stříbra odnepaměti, role stříbra jako platidla pak nadobro upadla koncem devatenáctého století, což rovněž nemělo pozitivní vliv na jeho hodnotu. V současnosti ale začíná být stříbro pro investory zajímavou investiční příležitostí a to nejen kvůli tomu, že za poslední půlrok ztratilo polovinu své hodnoty.

Proč stříbro?

Stříbro je společně se zlatem a jinými drahými kovy dlouhodobě považováno za uchovatele hodnoty, které zejména v dobách hrozící vysoké inflace a nejistoty  nabývají na hodnotě. Investoři jej využívají jako alternativní nástroj k dluhopisům a akciím zejména díky jeho nízké koleraci s kapitálovými trhy. 

Jedním z faktorů, proč si stříbro může dlouhodobě zachovávat svou hodnotu je neelastičnost jeho nabídky i poptávky. Tento kov se získává z veliké části jako vedlejší produkt při těžbě jiných kovů a ani zvýšení ceny nemůže prakticky ovlivnit jeho množství na trhu a nabídku. Na druhé straně využití stříbra v širokém spektru produktů, ale ve velmi malém množství, způsobuje, že ani při vysokém růstu cen se dramaticky nesníží poptávka po stříbru.

V poslední době je hojně diskutovaným problémem nedostatek stříbra. Již několik let převyšuje spotřeba stříbra produkční možnosti a jeho zásoby se dramaticky ztenčují (průmyslová výroba, šperky, fotografický materiál, mince a medaile spotřebují 95 % veškeré roční produkce). Koncem 20. století se zásoby stříbra odhadovaly na 2 miliardy uncí, dnes je ale množství stříbra na celém světě odhadované na 200 milionů uncí. Podobně jako u jiných komodit, i u stříbra je znatelná výrazně rostoucí poptávka v rychle rozvíjejících se zemích, jako jsou Indie a Čína, což také působí na růst ceny tohoto kovu.

Na druhé straně ale může mít současná ekonomická situace, kdy světovou ekonomiku čeká zpomalení, neblahý vliv na cenu komodit a drahých kovů. Nepříznivý vliv má také posilující dolar, který drahé kovy znevýhodňuje jako alternativní investici.

Stříbro nicméně zaznamenalo v posledních měsících strmý propad, kdy z rekordních hodnot nad 20 dolary za unci v březnu kleslo k devíti dolarům, kde bylo naposledy na jaře 2006. Současné ohodnocení může být pro investory velmi lákavé, zejména v kombinací se skutečností, že investiční mince a slitky jsou momentálně na americkém kontinentě úzkoprofilovým zbožím.

Pokud ale zůstane pouze u investičních zlatých mincí, nemusí tato situace znamenat prakticky nic, investiční stříbro totiž představuje pouze 5 % celkového objemu stříbra a nemusí mít na cenu kovu velký vliv. Pokud by ale začalo stříbro chybět i v průmyslu, jeho cena  by mohla jít velmi brzo nahoru.

Graf vývoje ceny stříbra od roku 1985 do současnosti

http://www.investujeme.cz/obrazky/old_images/content/silver-chart.jpg

Zdroj: www.kitco.com

Jak na stříbro

Na rozdíl od většiny komodit má stříbro, podobně jako je tomu u zlata, výhodu v tom, že je do něj možné investovat přímo, nejen prostřednictvím cenných papírů a jiných investičních nástrojů. Nejjednodušším způsobem je nákup stříbrných slitků, které jsou k dostání v hmotnostech od 10 gramů až po jedno kilo.

Další možností jsou investiční stříbrné mince, většinou o hmotnosti jedné trojské unce (oz = 31,1035 gramů) a jejichž cena se pohybuje v závislosti na ceně samotného kovu. Nejznámějšími stříbrnými investičními mincemi jsou americký stříbrný orel (Silver Eagle) a stříbrný vídeňský filharmonik (Wiener Philharmoniker). Pak jsou dostupné velmi oblíbené pamětní stříbrné mince, u nichž však cena nezávisí pouze na ryzosti a hmotnosti, ale velkou roli hraje poptávka a obliba u sběratelů. Velkou nevýhodou investice do stříbra prostřednictvím mincí nebo slitků je DPH, kterou například u zlata neplatíme.

Zdroj: investujeme.cz