Kdo chce nakoupit diamanty nebo drahé kameny, nesmí začátkem roku chybět v Hongkongu. Tady se pravidelně scházejí obchodníci z celého světa, aby utráceli miliony dolarů za ty nejkvalitnější drahokamy planety. Obchoduje se tvrdě.

Veletrh Hongkong International Jewellery Show se naposledy konal začátkem letošního března, už po dvaatřicáté. Skoro padesát tisíc návštěvníků si mohlo na 79 tisících metrech čtverečních prohlédnout zboží 2 491 vystavovatelů.

Událost je určena především lidem z oboru, ale krásou drahokamů se může kochat i veřejnost. Na jednom místě mohou vidět statisíce diamantů a drahých kamenů. Veletrh zahrnuje více než tři tisíce specializovaných obchodů, které nabízejí kromě diamantů všechny možné kameny, od smaragdů přes safíry, opály až po znovuobjevené perly.

Většina lidí sem ale nejezdí kochat se všudypřítomnou krásou kamenů, ale proto, aby výhodně prodala nebo dobře nakoupila. Obchoduje se tvrdě, ale poctivě.

V žádném obchodě ani prodejním stánku nejsou cenovky, ceníky nebo sazebníky. O cenách se totiž smlouvá. Kdo to nedělá, vzbuzuje rozpaky nebo podezření.

Licituje se jako na trhu, ovšem za dodržení nepsaných pravidel. Kupující i prodávající jsou většinou odborníci, kteří dokážou dobře odhadnout cenu zboží a nepožadují tudíž nesmyslné částky na straně jedné ani přemrštěné slevy na straně druhé. Jednání jsou seriózní, klidná, bez emocí. Většina obchodníků ví, co chce, jde jen o to, na jaké ceně se obě strany nakonec dohodnou.

Nejvíce se na hongkongském veletrhu obchoduje s diamanty. Čas od času se v nabídce objeví opravdu mimořádné kousky, co do velikosti i dalších parametrů. Vyskytnou se tady i unikáty - diamanty nebo smaragdy, za které jsou klenotníci ochotni zaplatit i milion dolarů za kus. Najdete tady například barevné kameny z Thajska, opály z Etiopie a Austrálie, diamanty z Izraele nebo perly z Austrálie, Tahiti či Japonska.

„Při poslední návštěvě mě zaujaly temně modré kameny tanzanity. Radost jsem měl i z nákupu mimořádného kamene – šestikarátového oválného rubínu,“ říká tuzemský klenotník Alojz Ryšavý, majitel společnosti ALO diamonds, který diamanty a barevné kameny na veletrhu v Hongkongu pravidelně nakupuje.

Ryšavý navštíví vyhlášený veletrh i třikrát ročně a pokaždé nakoupí zboží za dva až tři miliony dolarů. Záleží na nabídce. Do Hongkongu přijíždí s jasnou představou, co chce a co potřebuje. Nakupuje nejen opracované, ale i surové kameny nebo diamanty. Záleží na ceně a času, který má na zpracování surových kamenů, jež nechává brousit v Belgii.

Vzhledem ke svým dlouholetým zkušenostem už zná i „své“ obchodníky, na které se může s důvěrou obrátit. Ale i s nimi o ceně smlouvá. Jde o veletržní rituál. Nejde sice o desítky procent, řádově jen o procenta, ale i to má svůj velký význam.

Diamantovou poštou až na stůl

Čilý obchodní ruch vládne na veletrhu několik dní, od rána do večera. Prodej diamantů i drahých kamenů je postaven na vzájemné důvěře. Větší výhodu mají obchodníci, kteří pracují v oboru již delší dobu. S časem a zkušenostmi přichází i důvěra okolí.

Kdo za sebou má solidní obchodní historii, nemusí platit předem a čekat, až mu kameny z Hongkongu pošlou. Takový zákazník si vybere zboží na prodejně, diamanty si osobně pečlivě zabalí, zváží a balíček zajistí, aby ho nemohl nikdy jiný otevřít. Drahocenná zásilka pak odchází speciální diamantovou poštou, která má vlastní bezpečnostní službu, jejíž zaměstnanci dovezou zboží až do firmy. Zákazník teprve pak zaplatí.

Nováček to má o něco složitější. Musí ostatní obchodníky nejprve přesvědčit o své solidnosti a získat si jejich důvěru. Do té doby musí počítat s tím, že nemá taková privilegia jako kolegové, kteří jsou v branži známější. A proto zboží obdrží až poté, co prodávajícímu přijdou peníze na účet.

Zdroj: idnes