Poté co Japonská centrální banka (BOJ) tento týden šokovala trhy oznámením, že na podporu své ekonomiky rozšíří rozsáhlý nákup vládních dluhopisů a aktiv až na celkem 16 bilionů korun ročně, naskytla se ideální příležitost pro nákup zlata.

Podle agentury Bloomberg tento krok předvídali pouze 3 ze 32 oslovených analytiků. Rozhodnutí výrazně ovlivnilo chování amerického dolaru, který díky tomuto kroku stoupl o 1 % a dostal se tak na svou nejvyšší úroveň od roku 2008. Příznivý vývoj ekonomiky Spojených států a silnější kurz dolaru tak má nečekaný vliv na vývoj zlata. Cena zlata se totiž díky pátečnímu prudkému propadu dostala na svou nejnižší úroveň od roku 2010. Od začátku tohoto týdne zlato pokleslo o více než 5 % na 1161,25 dolaru (což je téměř 26 tisíc Kč) za troyskou unci (31,1 gramu). V pozadí nezůstává ani stříbro, které kleslo o téměř 4 % na hodnotu 15,76 dolaru za troyskou unci.

Rozhodnutí americké centrální banky, která se paradoxně rozhodla letos v říjnu své nákupy dluhopisů ukončit, nečekané oznámení Japonské banky a momentální posílení dolaru tak pro trhy představuje „větší sousto, než jsou v danou chvíli schopny zvládnout“, uvedl Ole Hansen z dánské Saxo Bank.

 

Zdroj: Bloomberg