Růžový diamant hruškovitého tvaru o váze 8,41 karátů půjde do dražby aukčního domu Sotheby's v Hong Kongu 7. října tohoto roku. Experti odhadují, že by se mohl prodat za 15,4 milionů amerických dolarů.

I kdyby diamant dosáhl jen na svůj nejnižší cenový odhad, tj. 1,5 milionů USD za karát, stále by získal čestné místo mezi top 3 růžovými diamanty vydraženými v aukčních síních.

Aukční dům Sotheby's však odhaduje, že se cena diamantu na říjnové aukci vyšplhá na částku mezi 12,8 až 15,4 milionů USD.

Quek Chin Yeow, předseda mezinárodního obchodu pro trh s diamanty v Asii, vyzdvihuje koncentraci růžových odstínů u toho jedinečného kamene. "Vezmeme-li v potaz barevnou kombinaci a jeho prvotřídní čistotu, není překvapením, že tento diamant vyvolává spekulace o nejvyšší možné ceně za karát růžového diamantu vůbec v celé historii ", uvedl na tiskové konferenci.

Podle aukčního domu produkuje rostoucí blahobyt a bohatství v Asii nové kupce velkých diamantů, přičemž ty barevné se v minulých deseti letech staly vůbec nejpopulárnějšími.

Ojedinělost těchto drahokamů pomohla vyhnat ceny diamantů nahoru až do té míry, že barevné diamanty patří mezi nejdražší a nejvzácnější drahé kameny na světě. Například oranžový diamant o hmotnosti 14,82 karátů, který se prodal za 36 milionů dolarů v listopadu roku 2013 v aukční síni Christie's International v Ženevě, stanovil rekord 2,4 milionů USD za karát. Ve stejný měsíc vydražila aukční síň Sotheby's zatím nejdražší diamant na světě s názvem Růžový sen, o váze 59,6 karátů, za rekordní cenu 83 milionů USD, v přepočtu  téměř 1,5 miliardy CZK. Kuriozitou však zůstává, že kupující nakonec za nejdražší diamant světa nezaplatit a aukční síň Sotheby's si ho jako ručitel musela sama koupit.

Nový růžový diamant bude vystaven v Singapuru, Taipei, New Yorku, Londýně, Ženevě a v Hong Kongu před samotnou aukcí.

Zdroj: Mining.com